Sklep dla ceramików
Glina, szkliwa, piece, koła
ul. Kleczewska 52 Warszawa
www.ceramiq.pl/

Zamów szkliwa ceramiczne
Terracolor, Welte - szybka dostawa
Internetowy sklep dla ceramików
www.ceramiq.pl/Szkliwa

Piec do wypału ceramiki
poj. 15 - 150 l, holenderski "Keramikos"
sterowany elektronicznie ceny od 2599 zł
www.ceramiq.pl/Piece

Koło garncarskie Venco
Elektryczne, profesjonalne, ciche
za 6838 zł - dostawa 48h
www.ceramiq.pl/Kolo_venco

Nowe szlaki handlowe

Istotną cechą kultur Europy epoki brązu był handel między poszczególnymi regionami - zwłaszcza handel minerałami. Zasoby mineralne półwyspu były obfite i różnorodne, ale rozłożone nierównomiernie; w odpowiedzi na ten brak równowagi powstała szeroko rozgałęziona sieć szlaków handlowych. Potężne złoża soli kopalnej występują w stanie naturalnym w wielu miejscach- od Cardony w Katalonii, przez Salzkammergut w Austrii, po Wieliczkę w Polsce. Prymitywne panwie solne budowano wzdłuż całego ciepłego południowego wybrzeża- od Rodanu po Dniepr. Skoro zaś powstały panwie, mogły zacząć działać stałe 'solne szlaki'. Najlepiej znanym jest starożytna Via Salaria, która łączyła Rzym z panwiami solnymi na wybrzeżu Adriatyku. Jako ozdobę bardzo ceniono bursztyn, który występuje zarówno na zachodnich wybrzeżach Jutlandii, jak i na wybrzeżu Bałtyku, na wschód od Wisły. Pradawny 'szlak bursztynowy' biegł w dół doliną Odry, przez Bramę Morawską do Dunaju i dalej przez Przełęcz Brenner do Adriatyku. Dużym popytem cieszyły się także obsydian i lapis-lazuli. Podstawowymi artykułami handlowymi były: miedź i cyna. Miedź czerpano najpierw ze złóż Cypru, potem z Dolomitów, ale przede wszystkim ze złóż w Karpatach. Karpacka miedź wcześnie zaczęła docierać na północ, do Skandynawii; potem transportowano ją na południe w rejon Morza Adriatyckiego. Cynę sprowadzano z odległej Kornwalii.

Szczególnego znaczenia nabierały te rejony, w których kilka poszukiwanych na rynku produktów występowało równocześnie i w niedalekim sąsiedztwie. Jednym z takich okręgów był Salzkammergut (Noricum), gdzie solne góry Ischl i Hallstatt znajdowały się w pobliżu kopalni rud metali w Noriae. Inne leżało w pobliżu Krakowa - tu srebro, ołów, żelazo i sól można było znaleźć o rzut kamieniem od górnego biegu Wisły. Najwięcej surowców przynosiły jednak wyspy Morza Egejskiego: Melos - obsydian, Paros - czysty biały marmur, Kythnos - miedź, Siphnos i Laurion u wybrzeży Attyki - srebro i ołów. Bogactwo i potęga Krety, a później Myken pozostawało w wyraźnym związku ze sprawowaniem kontroli nad zasobami basenu Morza Egejskiego i punktami docelowymi transkontynentalnych szlaków handlowych.

poprzednia strona 44 z 77 następna strona

Skocz do strony: nr 28 , nr 29 , nr 30 , nr 31 , nr 32 , nr 33 , nr 34 , nr 35 , nr 36 , nr 37 , nr 38 , nr 39 , nr 40 , nr 41 , nr 42 , nr 43 , nr 44 , nr 45 , nr 46 , nr 47 , nr 48 , nr 49 , nr 50 , nr 51 , nr 52 , nr 53 , nr 54 , nr 55 , nr 56 , nr 57 , nr 58 , nr 59 , nr 60 , nr 61 , nr 62 , nr 63 , nr 64 , nr 65 , nr 66 , nr 67 , nr 68 , nr 69 , nr 70 , nr 71 , nr 72 , nr 73 , nr 74 , nr 75 , nr 76 , nr 77