Sklep dla ceramików
Glina, szkliwa, piece, koła
ul. Kleczewska 52 Warszawa
www.ceramiq.pl/

Zamów szkliwa ceramiczne
Terracolor, Welte - szybka dostawa
Internetowy sklep dla ceramików
www.ceramiq.pl/Szkliwa

Piec do wypału ceramiki
poj. 15 - 150 l, holenderski "Keramikos"
sterowany elektronicznie ceny od 2599 zł
www.ceramiq.pl/Piece

Koło garncarskie Venco
Elektryczne, profesjonalne, ciche
za 6838 zł - dostawa 48h
www.ceramiq.pl/Kolo_venco

Doskonale rozwinięty handel i efektywny podział pracy

Począwszy od bardzo dalekiej przeszłości mają miejsce migracje ludów, które w poszukiwaniu lepszych warunków życia przemieszczają się pomiędzy Azją i Europą, walcząc między sobą o ziemie i cenne szlaki handlowe. Takie ruchy ludności zaczną w końcu zagrażać potędze imperium i staną się wkrótce przyczyną jego upadku.

Jednym z takich ludów są Turkowie, którzy w XVII wieku zatrzymują się pod Wiedniem, a w V stuleciu są już w Północnej Persji. Nawiązują oni stosunki dyplomatyczne z Konstantynopolem oraz kontrolują szlaki handlu jedwabiem. W III w. przed Chrystusem koczowniczy Partowie wyparli na Zachód Seleucydów. Partowie i Rzymianie będą ze sobą walczyć, ponieważ na Bliskim Wschodzie jest o jedną hegemonię za dużo, a także dlatego, że w grę wchodzi jedwabny szlak. W ciągu dwóch stuleci (począwszy od IV wieku) imperium Sasanidów utworzyło z kolei blok pośredniczący między głęboką Azją a światem śródziemnomorskim, kontrolując wszystkie szlaki handlowe środkowego Wschodu. Sasanidzi zagrażają wysuniętym pozycjom Rzymu: na długo przed pojawieniem się na scenie Arabów Antiochia i Aleksandria tracą blask, nie mogąc umocnić się jako centra handlowe, z braku swobodnego dostępu do kontynentu, i nie potrafią- mając za plecami morze - odgrywać prawdziwej roli obrońców kultury rzymskiej. Około pierwszego tysiąclecia przed Chrystusem pojawiają się w tekstach zachodnich Celtowie. W Galii znajdują się od IX stulecia. Przechodzą na Wyspy Brytyjskie, gdzie ich język zapuści korzenie. Około VI stulecia Grecy odnotowują fakt osiedlenia się Celtyberów na półwyspie, który otrzymał nazwę Iberyjskiego. Przez dolinę Rodanu oraz alpejskie przełęcze kraju Etrusków i przez drogi Alp wschodnich prowadzących w kierunku Adriatyku Celtowie wchodzą w kontakt z cywilizacją świata śródziemnomorskiego. Handlowe prądy przebiegają przez świat celtycki. Z kolei w 429 roku do Afryki Północnej dostają się Wandalowie, gdzie ustanawiają względnie silne państwo, zdolne do panowania nad zachodnią częścią Morza Śródziemnego i do nawiązania stosunków z Konstantynopolem.

Ostateczne ruchy w tym przemieszczaniu się ludów mają miejsce w VIII i IX stuleciu, wtedy to ustala się równowaga na kilka stuleci. Ludy wędrujące dochodzą do Oceanu. Zachód, który nastał po imperium rzymskim, jest już zupełnie inny. Część składowa imperium przetrwała w Konstantynopolu, ale jego realne trwanie w samej Italii zanika.

poprzednia strona 51 z 77 następna strona

Skocz do strony: nr 28 , nr 29 , nr 30 , nr 31 , nr 32 , nr 33 , nr 34 , nr 35 , nr 36 , nr 37 , nr 38 , nr 39 , nr 40 , nr 41 , nr 42 , nr 43 , nr 44 , nr 45 , nr 46 , nr 47 , nr 48 , nr 49 , nr 50 , nr 51 , nr 52 , nr 53 , nr 54 , nr 55 , nr 56 , nr 57 , nr 58 , nr 59 , nr 60 , nr 61 , nr 62 , nr 63 , nr 64 , nr 65 , nr 66 , nr 67 , nr 68 , nr 69 , nr 70 , nr 71 , nr 72 , nr 73 , nr 74 , nr 75 , nr 76 , nr 77