Sklep dla ceramików
Glina, szkliwa, piece, koła
ul. Kleczewska 52 Warszawa
www.ceramiq.pl/

Zamów szkliwa ceramiczne
Terracolor, Welte - szybka dostawa
Internetowy sklep dla ceramików
www.ceramiq.pl/Szkliwa

Piec do wypału ceramiki
poj. 15 - 150 l, holenderski "Keramikos"
sterowany elektronicznie ceny od 2599 zł
www.ceramiq.pl/Piece

Koło garncarskie Venco
Elektryczne, profesjonalne, ciche
za 6838 zł - dostawa 48h
www.ceramiq.pl/Kolo_venco

Centra handlowe, szlaki handlu jedwabiem

Ta równowaga pozwala na ukształtowanie się dróg handlowych. Wiodący od Wschodu do krańców Zachodu szlak Śródziemnomorski, który jeszcze zapewnia gospodarczą pomyślność Marsylii i portów południowej Italii, znajduje konkurencję od VI stulecia w drodze lądowej, która powstaje wzdłuż wielkich rzek od Dunaju po Ren, a nawet do Łaby. To wędrowanie bezpośrednio od Morza Czarnego do Morza Północnego stanie się w VII stuleciu źródłem bogactwa przedkarolińskiej Austrazji, jak też Westfalii, Turyngii i Bawarii. Szlak ten przyczyni się do umocnienia i ożywienia aktywności ludów słowiańskich osiadłych między Łabą i Wisłą na tyłach Germanów, w kraju stosunkowo wyludnionym w wiekach IV i V wskutek przemarszów wędrujących tędy ludów. Wielkimi centrami Europy karolińskiej staną się leżące wzdłuż tej czysto kontynentalnej trasy miejscowości: Kolonia, Moguncja, Metz, Verdun, Wormacja, i Ratyzbona. Inna mniej faworyzowana z braku dróg rzecznych, trasa przez Pragę i Kraków, otworzy się bardziej na północ w wiekach X i XI. Niewątpliwie będzie chodziło o ochronę handlu w sytuacji zagrożenia spowodowanego przybyciem Węgrów na równinę Dunaju i ich wypadami do sąsiednich krajów germańskich. Jednakże trasa wiodąca przez Pragę jest także trasą na Kijów; połączy ona Europę zachodnią z wielkimi szlakami środkowej Azji, tymi, które pozostawiają na południu Morze Kaspijskie i Morze Azowskie.

W miastach rzymskiego Zachodu aż do VI wieku kwitnie jeszcze przedsiębiorczość. Ruch wymienny z bizantyńskim Wschodem odbywający się drogą śródziemnomorską jest stosunkowo znaczny w ostrogockiej Italii i w merowińskiej Galii. Odgrywające ważną rolę kolonie założone jeszcze przez kupców z Lewantu sprzedają tkaniny, owoce, oliwę i korzenie w miastach Zachodu, i to nie tylko w portach śródziemnomorskich. Faktycznie dopiero od VII wieku potęga arabska, po zawładnięciu południową częścią morza, sprawiła, że dostawy złota i papirusu stały się rzadkie. Te przerzedzenia dostaw nie dokonały się równocześnie, świat karoliński zna ciągle jedwab, a Fos i Marsylia są nadal w VII stuleciu aktywnymi portami.

poprzednia strona 52 z 77 następna strona

Skocz do strony: nr 28 , nr 29 , nr 30 , nr 31 , nr 32 , nr 33 , nr 34 , nr 35 , nr 36 , nr 37 , nr 38 , nr 39 , nr 40 , nr 41 , nr 42 , nr 43 , nr 44 , nr 45 , nr 46 , nr 47 , nr 48 , nr 49 , nr 50 , nr 51 , nr 52 , nr 53 , nr 54 , nr 55 , nr 56 , nr 57 , nr 58 , nr 59 , nr 60 , nr 61 , nr 62 , nr 63 , nr 64 , nr 65 , nr 66 , nr 67 , nr 68 , nr 69 , nr 70 , nr 71 , nr 72 , nr 73 , nr 74 , nr 75 , nr 76 , nr 77