Sklep dla ceramików
Glina, szkliwa, piece, koła
ul. Kleczewska 52 Warszawa
www.ceramiq.pl/

Zamów szkliwa ceramiczne
Terracolor, Welte - szybka dostawa
Internetowy sklep dla ceramików
www.ceramiq.pl/Szkliwa

Piec do wypału ceramiki
poj. 15 - 150 l, holenderski "Keramikos"
sterowany elektronicznie ceny od 2599 zł
www.ceramiq.pl/Piece

Koło garncarskie Venco
Elektryczne, profesjonalne, ciche
za 6838 zł - dostawa 48h
www.ceramiq.pl/Kolo_venco

Kwitnie przedsiębiorczoœć

Wikingowie

Wikingowie są tylko na początku niewielkimi plemiennymi grupami kupieckich żeglarzy pływającymi po Bałtyku i jego przedłużeniu w kierunku Morza Północnego i Atlantyku. Wikingowie jako poszukiwacze przygód na morzu i w ujściach rzek z powodu ciągłej pogoni za towarami i możliwościami ich zbytu, raczej skłaniali się do handlu produktami luksusowymi, jak bursztyn czy futra, niż do przewożenia ciężkich ładunków, do czego nie nadawały się słabe łodzie. Od VI stulecia całe plemiona ruszają w drogę, poszukując mniej surowych klimatów i bardziej urodzajnych ziem. Wandalowie i Goci są właśnie tymi, którzy ciągną na południowy zachód i których odnajdujemy w V w. w Germanii, Galii i Hiszpanii, a Wandalów nawet w Afryce. Inni kupcy, podróżujący indywidualnie, szukają tylko faktorii. W VI wieku dochodzą do Wisły i Odry. Ich atutem jest fakt, że wskutek podboju arabskiego, który ogranicza korzystanie z tradycyjnych szlaków między Wschodem i Zachodem, wielkie rzeki Europy Środkowej i Wschodniej otwierają przed nimi drogi do wschodniej części Morza Śródziemnego, Morza Czarnego i Kaspijskiego, słowem do bogactw Azji. Miejsca handlowe pojawiają się także w Europie Północnej: są to przystanie wyjściowe, skrzyżowania szlaków i przyczółki. Rodzą się porty jak Birka, czy Haithabu na południowo - wschodnim wybrzeżu Danii. Łatwo dostępna od strony Szwecji wyspa Gotlandia staje się morskim węzłem dla handlu na duży dystans. Zakładane są prawdziwe kolonie na germańskim i słowiańskim wybrzeżu Bałtyku; od nich w głąb krajów słowiańskich rozciąga się strefa interesów skandynawskich. Przed rokiem 840 Szwedzi są już w Bizancjum.

Liczba ludności miejskiej zaczęła spadać jeszcze przed upadkiem Rzymu. We wczesnym średniowieczu w północnej Europie wiele ośrodków miejskich opustoszało całkowicie. Handel z odległymi regionami ograniczono do towarów luksusowych, łącznie z niewolnikami. W Italii przed nastaniem XI wieku kontakty polityczne i ekonomiczne z cesarstwem bizantyjskim (a od VII wieku z krajami islamskimi) były równie silne lub może nawet silniejsze niż z północną Europą. Miasta włoskie stały się więc pośrednikami pomiędzy bogatszym i bardziej zaawansowanym Wschodem a biedniejszym i zacofanym Zachodem. Amalfi, Neapol, Gaeta i inne miasta portowe położone w południowej części półwyspu, które utrzymywały polityczną więź z Konstantynopolem, a zarazem były położone na tyle daleko, by nadmiernie nie odczuwać kontroli imperium, od VI do IX w. odgrywały głównie rolę takiego pośrednika. Piza i Genua były równie silnie związane z morzem. W X w. musiały bronić się przed najazdem Muzułmanów, a ich kontratak był tak skuteczny, że w ich niepodzielnym władaniu szybko znalazła się zachodnia część Morza Śródziemnego. Wenecja, ściśle związana z morzem i handlem morskim rozwinęła się gwałtownie jako port przeładunkowy.Stała się ona największym ośrodkiem handlu między Wschodem i Zachodem i bazą wypadową dla tworzenia morskiej fortuny, która miała się stać rywalką samego Konstantynopola. Teraz miał nastąpić okres rozkwitu handlu transalpejskiego. Wenecki galery, mając oparcie w łańcuchu fortów i placówek handlowych, a później także w koloniach w Raguzie, Korfu i Koryncie oraz na Krecie i Cyprze mogły skutecznie ochraniać konwoje wiozące jedwab, korzenie, srebro i niewolników, budulec drzewny, zboże i sól.

poprzednia strona 53 z 77 następna strona

Skocz do strony: nr 28 , nr 29 , nr 30 , nr 31 , nr 32 , nr 33 , nr 34 , nr 35 , nr 36 , nr 37 , nr 38 , nr 39 , nr 40 , nr 41 , nr 42 , nr 43 , nr 44 , nr 45 , nr 46 , nr 47 , nr 48 , nr 49 , nr 50 , nr 51 , nr 52 , nr 53 , nr 54 , nr 55 , nr 56 , nr 57 , nr 58 , nr 59 , nr 60 , nr 61 , nr 62 , nr 63 , nr 64 , nr 65 , nr 66 , nr 67 , nr 68 , nr 69 , nr 70 , nr 71 , nr 72 , nr 73 , nr 74 , nr 75 , nr 76 , nr 77