Sklep dla ceramików
Glina, szkliwa, piece, koła
ul. Kleczewska 52 Warszawa
www.ceramiq.pl/

Zamów szkliwa ceramiczne
Terracolor, Welte - szybka dostawa
Internetowy sklep dla ceramików
www.ceramiq.pl/Szkliwa

Piec do wypału ceramiki
poj. 15 - 150 l, holenderski "Keramikos"
sterowany elektronicznie ceny od 2599 zł
www.ceramiq.pl/Piece

Koło garncarskie Venco
Elektryczne, profesjonalne, ciche
za 6838 zł - dostawa 48h
www.ceramiq.pl/Kolo_venco

Grupy kupieckich żeglarzy pływających po Bałtyku

Najbardziej prestiżowym i zyskownym handlem był niewątpliwie handel pomiędzy Italią a krajami Lewantu. Gdy mieszkańcy Italii przejęli handel luksusowymi towarami- dominowały korzenie z Dalekiego Wschodu, na przykład z Moluków, jedwab i porcelana z Chin, brokaty z cesarstwa bizantyjskiego, kamienie szlachetne i inne towary dodatkowo zaczęli sprowadzać także towary objętościowe, takie jak ałun z Azji Mniejszej i surowa bawełnę z Syrii. W drugą stronę wędrowały zwyczajne tkaniny wełniane i płócienne, futra z krajów północnej Europy, wyroby metalowe ze środkowej Europy i z Lombardii oraz szkło z Wenecji. W epoce wypraw krzyżowych miasta włoskie zintensyfikowały penetrację krajów Lewantu, założyły tam kolonie i specjalnie uprzywilejowane enklawy do Aleksandrii, wzdłuż wybrzeży Palestyny i Syrii, w Azji Mniejszej, w Grecji, na przedmieściach Konstantynopola oraz dookoła wybrzeży Morza Czarnego od Krymu do Trapezuntu. Statki genueńskie budowane na miejscu, docierały nawet do Zatoki Perskiej i nad Morze Kaspijskie.

Upadek królestwa Jerozolimy oraz niepowodzenie wypraw krzyżowych tylko w niewielkim stopniu wpłynęły na pozycję Italii na Wschodzie, pozawierano bowiem traktaty z Arabami i Turkami i kontynuowano 'jak zwykle' prowadzenie interesów. Szczególny zasięg miała wymiana handlowa z egzotycznym Dalekim Wschodem. Chodzi tu o handel z Chinami, który największy rozkwit przeżywał od połowy XIII do połowy XIV w. I w tym wypadku handel zdominowali Włosi, zakładając kolonie w Pekinie i innych chińskich miastach, a także na terytorium Indii. Po przeciwległej stronie Morza Śródziemnego handel był bardziej prozaiczny. Handlowano oczywiście korzeniami i innymi luksusowymi towarami Wschodu, ale dużo większe znaczenie, przynajmniej dla mieszkańców Italii, miały dostawy z Sycylii. Inne towary codziennego użytku, takie jak sól, suszone ryby, wino, oliwa, sery i suszone owoce, przywożono z regionów, w których produkowano je specjalnie na handel lub okresowo występowały ich nadwyżki. Mimo że wielkie porty włoskie zdominowały również i ten handel, dzieliły go bardziej lub mniej dobrowolnie z Katalonią, Hiszpanią, Prowansją, Narbonne, a nawet z kupcami muzułmańskimi. Morze Północne, chociaż mniej uczęszczane niż Morze Śródziemne, nabierało coraz większego znaczenia. W późnym średniowieczu duże miasta niemiecki utworzyły Hanzę i zdominowały handel zarówno na Bałtyku, jak i Morzu Północnym.

poprzednia strona 54 z 77 następna strona

Skocz do strony: nr 28 , nr 29 , nr 30 , nr 31 , nr 32 , nr 33 , nr 34 , nr 35 , nr 36 , nr 37 , nr 38 , nr 39 , nr 40 , nr 41 , nr 42 , nr 43 , nr 44 , nr 45 , nr 46 , nr 47 , nr 48 , nr 49 , nr 50 , nr 51 , nr 52 , nr 53 , nr 54 , nr 55 , nr 56 , nr 57 , nr 58 , nr 59 , nr 60 , nr 61 , nr 62 , nr 63 , nr 64 , nr 65 , nr 66 , nr 67 , nr 68 , nr 69 , nr 70 , nr 71 , nr 72 , nr 73 , nr 74 , nr 75 , nr 76 , nr 77