Sklep dla ceramików
Glina, szkliwa, piece, koła
ul. Kleczewska 52 Warszawa
www.ceramiq.pl/

Zamów szkliwa ceramiczne
Terracolor, Welte - szybka dostawa
Internetowy sklep dla ceramików
www.ceramiq.pl/Szkliwa

Piec do wypału ceramiki
poj. 15 - 150 l, holenderski "Keramikos"
sterowany elektronicznie ceny od 2599 zł
www.ceramiq.pl/Piece

Koło garncarskie Venco
Elektryczne, profesjonalne, ciche
za 6838 zł - dostawa 48h
www.ceramiq.pl/Kolo_venco

Hanza przez blisko sto lat dominowała w handlu

W XV w. miasta północnej Italii zdołały utrzymać swą pozycję najważniejszych ośrodków gospodarczych, którą osiągnęły w średniowieczu. Jednak odkrycia geograficzne Portugalczyków pozbawiły je monopolu w handlu korzeniami. Spadek znaczenia Italii był raczej względny niż całkowity, ponieważ spowodowany był przede wszystkim ogromnym wzrostem rozmiarów handlu europejskiego w ogóle. Niemniej około połowy XVII w. w Italii nastąpił zastój, którego kraj ten nie był w stanie przełamać aż do XX w.

W wieku XVI dokonał się wielki przewrót w handlu światowym. Vasco da Gama po opłynięciu Przylądka Dobrej Nadziei i dziesięciomiesięcznej podróży morskiej dotarł w roku 1498 do portu Calicut na Wybrzeżu Malabarskim. Morska droga do Indii została odkryta. Prawie równocześnie z tym odkryciem Krzysztof Kolumb odkrył Antyle, a następnie ląd amerykański. Wywołało to zupełny przewrót w dziedzinie wymiany handlowej. Nie ogranicza się już ona do ciasnej sfery mórz wewnętrznych, Morza Północnego, Bałtyku i Morza Śródziemnego; odbywa się teraz na nowych szlakach, na łączących różne części świata oceanach - Atlantyckim, Indyjskim. Handel transatlantycki w I połowie XVI w. koncentrował się w dwóch portach - Sewilli i Lizbonie. Oba te miasta zaopatrywały rynek Antwerpii, który z kolei dostarczał towarów wielkim kompaniom międzynarodowym. Podstawowe produkty, zwłaszcza korzenie i złoto z Afryki oraz srebro z Ameryki, wymieniane były w Antwerpii na produkty manufakturowe, które sprzedawano do krajów zamorskich. Podstawą wymiany międzynarodowej były: cukier i tkaniny. W tym okresie wyraźnie zarysowały się kształty handlu trójkątnego, polegającego na tym, że produkty europejskie wymieniane były w Afryce na niewolników przeznaczonych do pracy na amerykańskich plantacjach, skąd z kolei statki te wracały do Europy załadowane cukrem, tytoniem i bawełną.

Historie handlu światowego od Xvi do XVIII w. dzieli się zwykle na dwa okresy. W pierwszym (XVI w.) na morzach i w handlu panują Portugalczycy i Hiszpanie, w drugim (XVII - XVIII w.) - Holendrzy i Anglicy. Zwyciężyła w końcu Anglia, na przełomie XVIII i XIX stulecia zajmuje ona pierwsze miejsce w handlu światowym i żegludze.

poprzednia strona 56 z 77 następna strona

Skocz do strony: nr 28 , nr 29 , nr 30 , nr 31 , nr 32 , nr 33 , nr 34 , nr 35 , nr 36 , nr 37 , nr 38 , nr 39 , nr 40 , nr 41 , nr 42 , nr 43 , nr 44 , nr 45 , nr 46 , nr 47 , nr 48 , nr 49 , nr 50 , nr 51 , nr 52 , nr 53 , nr 54 , nr 55 , nr 56 , nr 57 , nr 58 , nr 59 , nr 60 , nr 61 , nr 62 , nr 63 , nr 64 , nr 65 , nr 66 , nr 67 , nr 68 , nr 69 , nr 70 , nr 71 , nr 72 , nr 73 , nr 74 , nr 75 , nr 76 , nr 77