Sklep dla ceramików
Glina, szkliwa, piece, koła
ul. Kleczewska 52 Warszawa
www.ceramiq.pl/

Zamów szkliwa ceramiczne
Terracolor, Welte - szybka dostawa
Internetowy sklep dla ceramików
www.ceramiq.pl/Szkliwa

Piec do wypału ceramiki
poj. 15 - 150 l, holenderski "Keramikos"
sterowany elektronicznie ceny od 2599 zł
www.ceramiq.pl/Piece

Koło garncarskie Venco
Elektryczne, profesjonalne, ciche
za 6838 zł - dostawa 48h
www.ceramiq.pl/Kolo_venco

Cywilizacja antyczna oparta na systemie niewolniczym.

Postęp techniczny oraz początki napędu mechanicznego- średniowiecze

W gospodarce średniowiecznej przemysł wytwórczy był znacznie słabszy niż rolnictwo, jednak nie można uważać go za sektor pozbawiony znaczenia. Średniowiecze jest okresem przez ogół niezbyt dobrze znanym, parę znaczących imion czy nazw: Karol Wielki, Joanna d'Arc, inkwizycja, 'Pieśń o Rolandzie', trubadurzy, templariusze, 'feudalny', który rymuje się z 'brutalny' i chłopi pańszczyźniani zajmujący się uciszaniem żab. Oto mniej więcej zakres wiedzy zawarty w podręcznikach do klasy piątej czy w ogóle wiedzy podstawowej.

Nie można jednoznacznie przyjąć obrazu 'ciemnego średniowiecza' jak to czynili wielbiciele wszystkiego, co antyczne, widząc same czarne barwy po drugiej stronie granicy dziejów. Cywilizacja antyczna oparta na systemie niewolniczym przeżyła się. Rodziła się nowa formacja społeczna- feudalna, przynosząca formy wyzysku łagodniejsze od niewolnictwa i umożliwiająca z biegiem, czasu dalszy wzrost sił wytwórczych i dalszy postęp w dziejach Europy.

Największą i wszędzie spotykaną gałęzią przemysłu były bez wątpienia manufaktury, w których wyrabiano tkaniny, chociaż manufaktury związane z budownictwem razem wzięte, mogły być na drugim miejscu. Tkaniny produkowano we wszystkich krajach, w każdej prowincji, niemal w każdym gospodarstwie domowym w Europie, ale w XI wieku niektóre rejony zaczęły się w tym specjalizować. Najważniejszą rolę odegrała tu Flandria i okoliczne tereny północnej Francji, a także obszary obecnie należące do Belgii. Inne ważne ośrodki znajdowały się w północnej Italii i Toskanii (tylko we Florencji w XIV wieku w produkcji tkanin zatrudnionych było kilka tysięcy rzemieślników), w południowo- wschodniej Anglii i południowej Francji. Wełna była zasadniczo najważniejszym surowcem, a tkaniny wełniane najbardziej poszukiwanym wyrobem. Oprócz wełny w wielu regionach produkowano len, zwłaszcza we Francji i we wschodniej Europie. Produkcja jedwabiu i bawełny ograniczała się do Italii i muzułmańskiej Hiszpanii. W porównaniu z epoką starożytną wydajność pracy wzrosła kilkakrotnie, ponieważ wprowadzono trzy wzajemnie powiązane innowacje techniczne: krosno z pedałami nożnymi, które zastąpiło prostą ramę tkacką, kołowrotek, który zastąpił kądziel, oraz młyn wodny. Twórcy tych urządzeń nie są znani, ale ich innowacje w początkach XXII wieku w szybkim tempie upowszechniły się w całej Europie. Obniżenie kosztów produkcji było bez wątpienia dostatecznym powodem ich upowszechnienia, ale poza tym przyczyniły się do zmniejszenia monotonii pracy.

poprzednia strona 64 z 77 następna strona

Skocz do strony: nr 28 , nr 29 , nr 30 , nr 31 , nr 32 , nr 33 , nr 34 , nr 35 , nr 36 , nr 37 , nr 38 , nr 39 , nr 40 , nr 41 , nr 42 , nr 43 , nr 44 , nr 45 , nr 46 , nr 47 , nr 48 , nr 49 , nr 50 , nr 51 , nr 52 , nr 53 , nr 54 , nr 55 , nr 56 , nr 57 , nr 58 , nr 59 , nr 60 , nr 61 , nr 62 , nr 63 , nr 64 , nr 65 , nr 66 , nr 67 , nr 68 , nr 69 , nr 70 , nr 71 , nr 72 , nr 73 , nr 74 , nr 75 , nr 76 , nr 77