Sklep dla ceramików
Glina, szkliwa, piece, koła
ul. Kleczewska 52 Warszawa
www.ceramiq.pl/

Zamów szkliwa ceramiczne
Terracolor, Welte - szybka dostawa
Internetowy sklep dla ceramików
www.ceramiq.pl/Szkliwa

Piec do wypału ceramiki
poj. 15 - 150 l, holenderski "Keramikos"
sterowany elektronicznie ceny od 2599 zł
www.ceramiq.pl/Piece

Koło garncarskie Venco
Elektryczne, profesjonalne, ciche
za 6838 zł - dostawa 48h
www.ceramiq.pl/Kolo_venco

Wyroby drewniane użytkowe i zdobnicze

Produkcja wyrobów metalowych miała mniejszy zasięg niż produkcja tkanin, ale z punktu widzenia gospodarczego miała większe znaczenie, ponieważ pod koniec średniowiecza zaznaczył się tu wyraźny postęp. Zgodnie z powszechnie przyjętą klasyfikacją epoka żelaza zaczęła się około 1200 roku p.n.e., ale w klasycznym okresie starożytności przedmioty i urządzenia wykonanie z żelaza były rzadkie i drogie, a samo żelazo było faktycznie wykorzystywane jedynie do wyrobu broni i elementów dekoracyjnych dla wąskiej grupy rządzącej. Zwykli obywatele w życiu codziennym rzadko używali nawet miedzi i brązu, chociaż występowały one bardziej obficie. Z drugiej strony w średniowieczu zostały odwrócone proporcje cen i żelazo stało się tanim metalem, a ponad to zaczęto go używać nie tylko do wyrobu broni i zbroi, ale także do produkcji coraz większego asortymentu różnych narzędzi oraz w innych celach użytkowych. Duże zasoby żelaza i coraz niższe jego ceny były częściowo spowodowane większą dostępnością rud żelaza, a zwłaszcza węgla drzewnego jako paliwa w Europie na północ od Alp.

Jednocześnie ulepszenia techniczne, a szczególnie zastosowanie napędu wodnego do poruszania miechów kowalskich i wielkich młotów spadowych miały również niemałe znaczenie. Pod koniec XIII stulecia pojawiły się prototypy wielkich pieców stosowanych w nowoczesnym hutnictwie, które zastąpiły tak zwane katalońskie ogniska kowalskie. Zorganizowanie górników i hutników w wolne stowarzyszenia rzemieślników w przeciwieństwie do grup niewolniczych z czasów starożytnego Rzymu bez wątpienia ułatwiło wprowadzenie zmian technicznych. Innym rzemiosłem mającym duże znaczenie praktyczne, które rozwinęło się w sposób dostrzegalny w porównaniu z epoką starożytności było garbarstwo. Skóry używano nie tylko do produkcji siodeł i uprzęży, ale także przy produkcji mebli, odzieży i urządzeń potrzebnych w rzemiośle, takich jak miechy kowalskie i okucia. Również stolarka w porównaniu z epoką antyczną, a także czasami najnowszymi, zajmowała w rzemiośle średniowiecznym poczesne miejsce. Wyroby drewniane miały dosłownie setki zastosowań, zarówno użytkowych, jak i zdobniczych. Ludzie średniowiecza w sposób przemyślany poszukiwali innowacji, zarówno dla siebie samych, jak i bezpośrednio dla celów praktycznych.

poprzednia strona 65 z 77 następna strona

Skocz do strony: nr 28 , nr 29 , nr 30 , nr 31 , nr 32 , nr 33 , nr 34 , nr 35 , nr 36 , nr 37 , nr 38 , nr 39 , nr 40 , nr 41 , nr 42 , nr 43 , nr 44 , nr 45 , nr 46 , nr 47 , nr 48 , nr 49 , nr 50 , nr 51 , nr 52 , nr 53 , nr 54 , nr 55 , nr 56 , nr 57 , nr 58 , nr 59 , nr 60 , nr 61 , nr 62 , nr 63 , nr 64 , nr 65 , nr 66 , nr 67 , nr 68 , nr 69 , nr 70 , nr 71 , nr 72 , nr 73 , nr 74 , nr 75 , nr 76 , nr 77